Vzorové panelové byty na výstavě Panelový dům a byt

Vzorové panelové byty na výstavě Panelový dům a byt

„Panelové domy jsou ve svém výrazu jednoduché a my tuto jednoduchost musíme ctít“
Ing. Arch. Vlastimil Mulač

Stejně jako v minulých ročnících i loni se na pražské specializované výstavě Panelový dům a byt objevil opět vzorový panelový byt jako ústřední expozice celé akce. Je to expozice vítaná a hodně okukovaná – není totiž jediného návštěvníka, kdo by se na tento byt nešel podívat. Ostatně – není divu. Poskytuje nápady a inspiraci, je podnětem a často doslova jakýmsi nakopnutím k definitivnímu rozhodnutí změnit vlastní byt.
Právě proto, že tato expozice je tak návštěvnicky sledovaná, věnují jí organizátoři velkou pozornost a nenechávají nic náhodě.

Loňský vzorový byt na výstavě Panelový dům byl přesnou kopií panelového bytu 3 + 1 typu VVÚ ETA, který je pro naše paneláky typický. Stylu tohoto bytu se tentokrát chopila společnost Atelier Mulén v čele s jeho generálním ředitelem Ing. arch. Vlastimilem Mulačem, který říká: „Při modernizování panelového bytu je v současné době člověk masírován komerčními praktikami, developerskými projekty a obecným míněním. Lidé jsou málo čím směrováni a kultivování jinak.“

Bydlení v paneláku, nebo v satelitech?
„Pokud se mě lidé ptají na názor o přestěhování do satelitu, otevřeně jim řeknu, ať zůstanou v paneláku. Uvedu jako příklad Pankrác, ovšem takových sídlišť je spousta. Dnes už mají tyto lokality svůj charakter, hodně prostoru, hodně zeleně, některé fasády působí architektonicky dobře, jsou opravené výtahy, chodby… Paneláky tomuto prostoru vládnou, ale přitom si nehrají na to, že by byly něčím jiným, jsou svým způsobem jasně čitelné. Nabízejí prostor a pohodu mnohdy lepší než sousedství různorodé změti domů v satelitních oblastech, které jsou ať chceme, nebo nechceme, moderními noclehárnami.

Interiér
„Ani interiér panelového bytu by si podle mne neměl hrát na něco jiného. Uvedu příklad, který s bydlením v panelovém bytě také souvisí. Shodou okolností opravuji polovinu rodinného domku na Praze 4, podotýkám, že majitelé respektují můj názor. V souladu s literou zákona však potřebují stavební firmu. A dostávám se k meritu věci. S majiteli jsme se dohodli, že do domu budou vsazeny kovové zárubně a zcela hladké dveře ať v dýze, nebo v barvě. Ctili jsme totiž ducha oné stavby, tedy dvojdomku, ducha doby, v níž stavba vznikla – samozřejmě s novými materiály a technologiemi se zřetelem k tomu, že se jedná o polovinu domu. Jako architekt k tomu přihlížet musím a musím dát rekonstrukci adekvátní výraz, i když s novými architektonickými detaily.
V otázce kovových zárubní však nastal problém – dnes se to snad už neumí. Zabudovat kovovou zárubeň totiž znamená odvést naprosto čistou práci, kde je každá chyba a nepřesnost, každá nerovnost vidět. Stavební firmy chtějí tuto otázku řešit obložkami, přitom kvalitně vsazená kovová zárubeň je kusem dobré práce.

Vracím se tak znovu ke komerčním praktikám. Jestliže my, architekti, nekultivujeme obecný názor, pak jednotlivec, který staví nebo rekonstruuje své obydlí se stavební firmou a není patřičně kultivován, té firmě věří a je opět zahnán do oněch již zmiňovaných obecných, komerčně daných mezí.“

Dispozice bytu
„Panelové byty jsou skládačkou z panelu, stejně jako cihlové domy jsou skládačkami z cihel. Cihla poskytuje více možností pro kreativitu, bylo by však mylné domnívat se, že ji panel neumožňuje. Panelové byty byly poskládané nějakým způsobem, což lze dnes podle toho, jak se doby vyvinula, poskládat jinak. Samozřejmě je nutné eliminovat problém jádra z umakartu. Stále je však dobré držet duši té doby – to je problém kovového futra, jak jsem o něm mluvil – to znamená, že by tam obložka být neměla, protože k betonu kov patří.
Zajímavá situace nastane, pokud spojíte dva byty se dvěma jádry. Získáváte bydlení na velice dobré úrovni. Ale i zde vidím problém v něčem, co nám chybí – pokora. Nemůžeme chtít na panelovém bytě, aby z něho byla chalupa nebo zámek. Panelové domy jsou totiž ve svém výrazu jednoduché a my tuto jednoduchost musíme ctít. Samozřejmě s vazbami na technické hodnoty, jako je otázka vytápění, otázka úniku tepla apod.“

Vzorový byt na výstavě
Každý ročník výstavy Panelový dům a byt představil vzorový byt. Typická pro minulé vzorové byty byla snaha o co největší koupelnu, což se však při posledním ročníku změnilo. Koupelna i WC zůstaly ve vzorovém bytě v původní velikosti, aby neubíraly plochu ostatnímu prostoru bytu. Bylo tak předvedeno, že i panelová koupelna v původní, tedy nezvětšené velikosti, se dá dobře a funkčně zařídit.
Návštěvníci měli možnost vidět dispoziční změny spočívající ve zvětšení dveřního otvoru předsíní a obývákem, jídelní prostor se nacházel hned za dveřmi v obývacím pokoji.
Zajímavá byla barevnost pokojů včetně barevnosti podlah.

PanelovyDum.cz - rekonstrukce panelových domů. Hlasujte pro realizace, které vás zaujaly, čtěte aktuální informace, získejte kontakty a inspirujte se.

REKLAMA

Panelak 49
Panelak 48
Panelák 44
CRR
ÚVODNÍ STRÁNKA
ČLÁNKY A INFORMACE
O PROJEKTU
VYBERTE SI KATEGORII: