Program Zelená úsporám bude dotován z vraků

Program Zelená úsporám má v současnosti k dispozici 19 miliard korun, což však ale stále nestačí na to, aby pokryl všechny žádosti o dotace pro zateplování domácností, k tomu schází ještě 8 miliard korun.

Sněmovna se proto rozhodla převést až 1,5 miliardy korun, které nebyly využity na ekologickou likvidaci autovraků, právě do programu Zelená úsporám. Novela byla poslanci ve středu 20. 7. schválena a je třeba, aby ještě prošla Senátem.
Ministerstvo životního prostředí očekává na konci letošního roku volné prostředky v objemu mezi 1,48 a 1,53 miliardy korun. Loni se totiž na likvidaci 89 000 autovraků vyčerpalo jen 38 miliónů korun z poplatků, které vybral Státní fond životního prostředí (SFŽP), v nejbližších letech by to mohlo být podle odhadů nejvýše 100 miliónů korun. A právě tyto volné prostředky by mohly být využity v programu Zelená úsporám.

V České republice jezdí přibližně 2,5 miliony vozů, což je více než polovina, které nesplňují emisní normu Euro 3 a vyšší, čímž podléhají ekologickým poplatkům, což činí od 3 000 do 10 000 korun. Ekologické poplatky při registraci staršího auta se v České republice platí od roku 2009. Vybrané peníze jsou příjmem Státního fondu životního prostředí a mají sloužit k likvidaci autovraků.
V roce 2009 takto fond vybral 670 miliónů korun, loni 606 miliónů. Z vybraných peněz zatím SFŽP loni rozdal 200 miliónů korun, zájemcům o likvidaci autovraků nabízí podporu i v letos vypsaném programu.

PanelovyDum.cz - rekonstrukce panelových domů. Hlasujte pro realizace, které vás zaujaly, čtěte aktuální informace, získejte kontakty a inspirujte se.

REKLAMA

Panelak 49
Panelak 48
Panelák 44
CRR
ÚVODNÍ STRÁNKA
ČLÁNKY A INFORMACE
O PROJEKTU
VYBERTE SI KATEGORII: